cukorbetegség tüneteit okozó ételek

A cukorbetegség legjellemzőbb tünetei

A cukorbetegség az egyik leggyakoribb anyagcsere zavar a világon az inzulinrezisztencia mellett. Hazánkban is több mint 1 millió embert ez a betegség, és további fél millió ember van, akiknél diagnosztizálatlan a diabétesz a szűrővizsgálatok hiányában. Cikkünkben szeretnénk bemutatni a cukorbetegség legjellemzőbb tüneteit.

Az I-es típusú cukorbetegség tünetei

Az úgynevezett inzulinfüggő cukorbetegek főként gyerekek és fiatal felnőttek, akiknél igen drasztikusan jelentkeznek a diabétesz jelei. Elsősorban igen nagyfokú szomjúság és az ezzel arányos mértékben megjelenő gyakori vizelés. Ez szokott általában elsőre szemet szúrni a szülőknek, hogy gyermekük akár 3-4 liter folyadékot is el tudna fogyasztani. A fokozott fáradékonyság és a zavaros, homályos látás is ennek a típusnak a jellemző tünete.

A II-es típusú diabétesz jelei

A szerzett cukorbetegség esetében már nem annyira fajsúlyosak a tünetek, ezért is fordulhat elő, hogy sokáig, akár évekig is diagnosztizálatlan marad a betegség. Ugyan a szomjúság és a gyakori vizelés egy idő után a szerzett cukorbetegek körében is drasztikussá válhat, de esetükben a lassan gyógyuló sebek és a kiütések sokkal szembetűnőbbek.

S cukorbetegség tüneteiről további információkat ezen a linken olvashatsz: https://cukromcukrom.hu/a-cukorbetegseg-tunetei/

El lehet kerülni a cukorbetegség kialakulását?

Sajnos a kérdésre a válasz nem egyszerűen fekete és fehér. A genetika bizony nagyon fontos szerepet játszik a diabétesz kialakulásában. Ha a szüleink, nagyszüleink között van cukorbeteg, akár több ágon is, akkor mi is esélyesebbek vagyunk. Azonban a genetikai hajlam nem jelenti, hogy biztosan cukrosokká válunk.

A II-es cukorbetegség esetében az életmódnak is igen nagy szerep jut. A mozgásszegény életmód, az egészségtelen étkezés mind hajlamosító tényezők. Főként akkor kell igazán odafigyelnünk ezekre a dolgokra, ha családunkban van I-es vagy II-es típusú cukorbeteg. Mozogjunk sokat, együnk zöldségeket és gyümölcsöket bőségesen, és lehetőleg kerüljük a gyorséttermeket, cukros üdítőket, a fehér cukrot és az édességeket is. Ez persze nem azt jelenti, hogy havonta 1-2 alkalommal ne mehetnénk el sütizni a barátnőnkkel, vagy ne sörözzünk a haverjainkkal. A mértéktartás azonban igen fontos ebben az esetben.